
Alapvető KRESZ-szabályok, amiket gyalogosként is jó, ha ismersz
A közlekedés nem csak az autósok kiváltsága – gyalogosként is nap mint nap részesei vagyunk az utcák és utak világának. Éppen ezért fontos, hogy tisztában legyünk azokkal az alapvető KRESZ-szabályokkal, amelyek minket is érintenek. Akkor is, ha még nincs jogosítványod, vagy egyáltalán nem is tervezel vezetni, ezek az ismeretek hozzájárulhatnak a saját biztonságodhoz – és másokéhoz is.
Tudod például, hogy kinek van elsőbbsége, ha zebra nélkül szeretnél átkelni egy kanyarodó úton? Vagy hogy melyik oldalon kell haladnod, ha nincs járda? Az alábbiakban ezekre a kérdésekre is választ adunk – a Közlekedési Kultúra Napja apropóján összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Hogyan kelj át biztonságosan az úton?
A legegyszerűbb és legbiztonságosabb megoldás, ha gyalogos-átkelőhelyen, azaz zebrán mész át. Itt elsőbbséged van, a járműveknek meg kell állniuk és át kell engedniük téged. De ne feledd: az elsőbbség nem páncél – minden átkelés előtt győződj meg róla, hogy valóban meg is adják neked!
Ha nincs a közelben zebra, akkor is átmehetsz az úttesten, de fokozott óvatossággal. Nézz körül alaposan, és csak akkor indulj el, ha mindkét irányból szabad az út. Fontos szabály: tilos hirtelen lelépni az úttestre, különösen akkor, ha az autós már nem tudna időben megállni. Emellett gyalogosként elsőbbséged van a kereszteződésekben is, ha az autó épp arra az útra kanyarodik, amelyen te haladsz tovább.
Hol közlekedj gyalogosként?
A járda a gyalogosok legfőbb közlekedési terepe – ideális esetben mindig ezen kell haladni. Ha nincs járda, akkor használható a leállósáv, az útpadka vagy a kerékpárút is, de csak akkor, ha ez nem veszélyezteti sem a te, sem mások biztonságát. Amennyiben ezek sem állnak rendelkezésre, gyalogosan az út szélén kell haladni, lakott területen belül lehetőleg a jobb oldalon, azon kívül viszont kötelezően a bal oldalon, azaz a forgalommal szemben.
Kivétel ez alól, ha például kerékpárt tolsz vagy kerekesszékkel közlekedsz – ilyen esetben mindig a menetirány szerinti jobb oldalon kell maradnod.
Mit tilos gyalogosként?
Bár gyalogosként nagyobb mozgástered van, mint a járművek vezetőinek, néhány szabály rád is érvényes – és néhány talán még meglepő is lehet.
Például tilos átkelni az úttesten hídon, aluljáróban vagy felüljárón, ha ott nincs kijelölt átkelőhely. Az autópálya gyalogosan való megközelítése vagy használata szigorúan tilos, még a leállósávban is. Ugyanez érvényes a vasúti átjárókra is: hiába lenne technikailag egyszerű átbújni egy lezárt sorompó alatt, a szabályokat nem véletlenül hozták.
További fontos tudnivaló: ha éjszaka vagy rossz látási viszonyok között, lakott területen kívül sétálsz, kötelező a láthatósági mellény viselése. Nemcsak a szabály miatt, hanem saját biztonságod érdekében is.
Tudatos közlekedéssel mindenki nyer
A közlekedés biztonsága közös felelősségünk – akár autót vezetünk, akár gyalog közlekedünk. A Közlekedési Kultúra Napja remek alkalom arra, hogy újra átgondoljuk, mennyire vagyunk figyelmesek, udvariasak és szabálykövetők a mindennapokban.
Ne feledd: a tudatosság ott lapulhat a zsebedben – hiszen a Simple app nemcsak a parkolásban, e-matrica-vásárlásban vagy akár a közösségi közlekedés megtervezésében segít, hanem abban is, hogy a mindennapi közlekedést felelősen és tudatosan éljük meg.
A kép illusztráció. A kép forrása: shutterstock.com.
Forrás:
https://www.kresztanulasotthon.hu/kreszjogszabaly/2023-01-01/21.pdf
https://www.downalapitvany.hu/sites/default/files/Közlekedéi%20szabályok%20gyalogosoknak%20KÉR.pdf